يکشنبه ٢٤ آذر ١٣٩٨ - 
1 2 3
 
منو اصلی
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 107347
 بازدید امروز : 1967
 کل بازدید : 4998025
 بازدیدکنندگان آنلاين : 10
 زمان بازدید : 1.24
صفحه اصلي > نمایش اخبار 
 
 


  چاپ        ارسال به دوست

آغاز راه نهضت بزرگ در بهره وری بیمارستانی/ کارگاه بهره وری و مدیریت هزینه درآمد بیمارستانی برگزار شد

آغاز راه نهضت بزرگ در بهره وری بیمارستانی/ کارگاه بهره وری و مدیریت هزینه درآمد بیمارستانی برگزار شد

اولین کارگاه بهره وری و مدیریت هزینه- درآمد بیمارستانهای تابعه دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی با حضور رییس و معاونان دانشگاه و کمیته های هزینه درآمد بیمارستان های تابعه چهارشنبه ۲۷ دیماه در سالن شهید احمدرضا احدی دانشگاه برگزار شد.

در این اجلاس که روسا و مدیران، مدیران پرستاری، مسوولان مالی و فناوری اطلاعات بیمارستانها و مراکز پزشکی تابعه دانشگاه نیز حضور داشتند، دکتر آقاجانی رییس دانشگاه ضمن تبیین شاخصهای موثر در افزایش بهره وری و مدیریت هزینه ها و درآمدهای بیمارستانها، توصیه هایی را در این خصوص مطرح کرد.

بیمارستانها یکی از ارکان مهم دانشگاه هستند

دکتر آقاجانی رییس دانشگاه در ابتدای سخنان خود این گردهمایی را کارگاهی کاملا مشارکتی و عملیاتی برشمرد و اظهار داشت: در دانشگاههای علوم پزشکی با واحدهای مختلفی در ارتباط هستیم که به دلایل مختلف، بیمارستانها از مهمترین واحدهای ما می باشند؛ زیرا بیمارستانها عمده نیروی انسانی، بالاترین سطح تخصص، ارایه عالیترین خدمات تخصصی و فوق تخصصی و بیشترین منابع مالی دانشگاه را به خود اختصاص داده اند. بنابراین بیمارستانها از ارکان مهم دانشگاه برای ارایه خدمات درمانی و سایر فعالیتهای دانشگاه هستند.

وی در ادامه گفت: دانشگاه کانون تولید دانش و فناوری و همچنین تربیت کننده نیروی انسانی ماهر برای حوزه سلامت می باشد و یکی از کانونهای اصلی تربیت نیروی انسانی نیز بیمارستانها به شمار می روند.

دکتر آقاجانی در ادامه افزود: بسیاری از مداخلات و رویکردهای جدید باید از بیمارستانها آغاز شود.

تاکید ریاست دانشگاه بر لزوم برپایی نهضت بهره وری و نهضت کیفیت در بیمارستانها

دکتر آقاجانی در سخنان خود تاکید کرد: در بیمارستانها باید دو نهضت برپا کنیم؛ نهضت بهره وری و نهضت کیفیت. در این راستا دانشگاه و بیمارستانها و تمامی ارکان باید تمام تلاش خود را بکار گیرند، البته اصل این تلاشها و رشد و پیشرفت از خود بیمارستانها آغاز خواهد شد.

وی در رابطه با بهره وری اظهار داشت: نهضت بهره وری درواقع تلاش برای بهبود تراز مالی، افزایش درآمد، مدیریت هزینه ها و استفاده بهینه از نیروی انسانی و همه منابع در اختیار اعم از فیزیکی، مالی و انسانی می باشد.

رییس دانشگاه در مورد مقوله کیفیت افزود: بحث کیفیت در سرویسها و مراقبتها مطرح می باشد و معیار ما سیستم اعتباربخشی نوین در بیمارستانهای کشور است که جامع ترین ابزار برای سنجش کیفیت به شمار می رود. انشاءا... در راستای نهضت کیفیت، باید  یک اعتباربخشی عمیق با کمک  بیمارستانها و با فرصت کافی، تیم تخصصی و جزییات کامل انجام پذیرد.

۲۷ دیماه ۹۶  آغاز یک راه بزرگ برای نهضت بهره وری در دانشگاه است

دکتر آقاجانی با اشاره به ارتباط تنگاتنگ دو نهضت بهره وری و کیفیت تاکید کرد: امروز ( ۲۷ دیماه سال ۹۶ ) روز بسیار مهمی برای دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی و  آغاز یک راه بزرگ برای نهضت بهره وری می باشد.

وی در ادامه  گزارشی درخصوص تشکیل کمیته های متعدد در این راستا، شرح وظایف کمیته ها و روند اقدامات صورت گرفته ارایه کرد و افزود: انجام هر تغییر و برنامه ریزی در بیمارستانها باید براساس جمع آوری اطلاعات دقیق باشد. حرکت بدون اطلاعات دقیق قطعا نتیجه مطلوبی در بر نخواهد داشت. باید براساس شواهد تصمیم گیری کرده و  وضعیت موجود را تحلیل کنیم که این امر کار دشواری است.

تبیین وضعیت موجود، آسیب شناسی، اجرای برنامه عملیاتی و پایش؛ گامهای سه گانه در راستای نهضت بهره وری

دکتر آقاجانی در ادامه گفت: در گام اول در راستای نهضت بهره وری باید  وضعیت  هزینه درآمد، نیروی انسانی و بهره وری بیمارستانها را با اطلاعات دقیق به تصویر بکشیم. در  گام دوم نیز باید سیستم ها و فرایندها آسیب شناسی شوند تا مشکلات و نقاط ضعف وقوت را پیدا کنیم.

دکتر آقاجانی تاکید کرد: در این کارگاه بنا داریم فرآیندهای درآمد هزینه و بهره وری را آسیب شناسی کنیم و براساس آن به برنامه های عملیاتی برسیم. یعنی با تبیین وضع موجود و آسیب شناسی که مقدمه بسیار مهم برای گام سوم می باشند به تدوین برنامه عملیاتی در بیمارستان برای مداخلات بپردازیم.

وی افزود: دانسته های ما باید به برنامه های عملیاتی تبدیل شود که با جدول زمانی مشخص اجرا شده و سپس توسط دانشگاه و خود بیمارستان مورد پایش قرار گیرد. همچنین  متناظر با کمیته دانشگاه باید کمیته ای نیز در این راستا در بیمارستانها تشکیل  شود.

در ادامه این جلسه دکتر آقاجانی رییس دانشگاه به تبیین شاخصهای موثر در افزایش بهره وری و مدیریت هزینه ها و درآمدهای بیمارستانی پرداخت و ضمن بیان توضیحات جامع درخصوص شاخصهای مذکور، توصیه ها و راهکارهایی را در این زمینه مطرح کرد و مواردی را نیز مورد تاکید قرار داد.

تاکید بر اصلاح ساختار هزینه و درآمدهای بیمارستانی

گفتنی است دکتر شهرامی معاون توسعه مدیریت و منابع دانشگاه نیز در این کارگاه به بحث کسری بودجه دانشگاه اشاره کرد و اظهارامیدواری کرد تبیین شاخص های درآمدی مراکز بتواند این معضل را حل کند.

وی راهکار مهم عبور از مشکلات بودجه ای را اصلاح ساختار هزینه و درآمدهای بیمارستانی دانست وگفت: برای حل مشکلات کسری بودجه دانشگاه تنها راه اصلاح ساختار هزینه و درآمدهای بیمارستانی" است که تمامی روسای بیمارستان ها باید در این خصوص تلاش خود را به کار ببندند.

معاون توسعه مدیریت و منابع دانشگاه با تاکید بر افزایش درآمدهای اختصاصی بیمارستان ها، خاطرنشان کرد: من از مسئولان مراکز انتظار دارم تا در بحث درآمدهای اختصاصی افزایش داشته باشند. موضوع مهم بعدی، مشکل ثبت خدمات و احصاء درآمد است. براین اساس برای رفع مشکلات بودجه ای همکاران بخش درمان، آموزش و غذا و دارو نیز در این زمینه باید با همفکری خود ما را یاری کنند.

دکتر شهرامی تصریح کرد: ما فقط یک ارگان دانشگاهی نیستیم و وظیفه تامین سلامت، بهداشت و درمان مردم نیز به عهده ماست به همین منظور باید برای ادامه حیات درمانی و بهداشتی کشور، تدابیر خاصی را برای رفع مشکلات بودجه ای کشور اتخاذ کنیم.

در این کارگاه یک روزه، تدوین برنامه عملیاتی بیمارستان ها با حضور رئیس دانشگاه در تیم های تخصصی هر بیمارستان بررسی شد و تیم های بیمارستانی نیز نکات مد نظر خود را طرح و ارائه کردند.

شایان ذکر است روند تدوین برنامه های کمیته هزینه درآمد بیمارستانی در هفته های آتی بررسی و تکمیل خواهد شد.


١٢:٢٩ - پنج شنبه ٢٨ دی ١٣٩٦    /    عدد : ٥٧٠٦٩    /    تعداد نمایش : ٧٨٦


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
پیوندهای مهم
پایگاه اطلاع رسانی مقام معظم رهبری
------------------------------------------
پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری
------------------------------------------
پایگاه اطلاع رسانی دولت
------------------------------------------
نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری
------------------------------------------
پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا
مرکز پزشکی، آموزشی و درمانی شهدای تجریش
آدرس : تهران - ميدان تجريش بيــمارستان شهداي تجريش
تلفن :25719-021
پست الکترونيک: pr_shohada@sbmu.ac.ir
© تمامی حقوق این سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی شهید بهشتی می باشد.